Grafic de lucru

Buna ziua,am 3 copiii minori, unu de 12 ani al doilea de 7 ani si unu de 3 ani,intrebarea mea este ca eu lucrind la o intreprindere de stat pot benificia de o modificare in grafic de lucru,adica lucrind 7 ore nu 8,dar pastrind acelasi salariu? Va multumesc anticipat.

  • Nume: Anonim
  • Data: 2020-07-01
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

Macari Tamara

Data: 2020-07-07

Buna ziua. În conformitate cu art. 97 din Codul Muncii la cererea scrisă a: - femeii gravide, - salariatului care are copii în vîrstă de pînă la 14 ani sau copii invalizi în vîrstă de pînă la 16 ani (inclusiv aflaţi sub tutela sa), - salariatului care îngrijeşte de un membru al familiei bolnav, în conformitate cu certificatul medical, prezentat în formă scrisă, angajatorul este obligat să le stabilească ziua de muncă parţială sau săptămîna de muncă parţială. Perfectarea regimului timpului de muncă parţial se efectuează prin semnarea de către părţi a unui acord suplimentar la contractul individual de muncă. În conformitate cu articolul 290 alin. (1) din Codul Muncii salariaţi cu munca la domiciliu sînt considerate persoanele care au încheiat un contract individual de muncă privind prestarea muncii la domiciliu cu folosirea materialelor, instrumentelor şi mecanismelor puse la dispoziţie de angajator sau procurate din mijloace proprii. Astfel, analizînd legislaţia în vigoare, rezultă că salariatul, care se află în concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, continuă să lucreze în condiţiile timpului de muncă parţial sau la domiciliu (dovada fiind acordul adiţional la contractul individual de muncă care confirmă regimul de muncă incomplet), este în drept să beneficieze de indemnizaţia lunară pentru îngrijirea copilului achitată din bugetul asigurărilor sociale de stat.