Pensie alimentară

Dacă testul de paternitate dovedește că nu e copilul meu, mai sint obligat să plătesc pensie alimentară?

  • Имя: Alexandru
  • Дата: 2018-07-17
  • 3

ОТВЕТЫ ПАРА-ЮРИСТОВ (3)

ROTARU Olga

Дата: 2018-07-18

Buna ziua , daca testul de paternitate dovedste ca nu sunteti tatal copilului nu veti mai achita pensie alimentara, dar pentru asta trebui sa contestati paternitatea. Conform Art. 49 Codul Familiei Paternitatea (maternitatea) poate fi contestată numai pe cale judecătorească. Tot in instanta de judecata urmeaza sa solicitati rectificarea certificatului de nastere la capitolul ,,tata" , respectiv si obligatiunile dvstra se vor epuiza .

ROTARU Olga

Дата: 2018-07-18

Buna ziua , daca testul de paternitate dovedste ca nu sunteti tatal copilului nu veti mai achita pensie alimentara, dar pentru asta trebui sa contestati paternitatea. Conform Art. 49 Codul Familiei Paternitatea (maternitatea) poate fi contestată numai pe cale judecătorească. Tot in instanta de judecata veti solicita rectificarea certificatului de nastere la capitolul ,,tata" , respectiv si obligatiunile dvstra se vor epuiza .

UNCU Mihail

Дата: 2018-07-25

Nu,dacă ați achitat pensia alimentară anterior puteți solicita recuperarea prin instanța de judecată.