referitor la absentele de la serviciu

In cadrul companiei in care activez se obisnuieste ca salariatii ( muncitori necalificati) sa absenteze de la serviciu 1-2 zile dupa care isi reiau activitatea. Pentru zilele respective se intocmeste ordin de concediu ordinar sau neplatit, la cererea emisa post factum. Ar exista alta modalitate de a notifica absentele de la serviciu? astfel incit sa fie respectate prevederile legislatiei. Intentia angajatorului este de a mentine salariatii! Va multumesc anticipat!

  • Имя: Burlea Corina
  • Дата: 2019-06-27
  • 1

ОТВЕТЫ ПАРА-ЮРИСТОВ (1)

CHIRNICNII Viorica

Дата: 2019-06-28

Buna ziua. Faceti un Contract Colectiv de Munca. Contractul colectiv de muncă este un acord scris, care este negociat în prealabil şi încheiat între parteneri sociali, la diferite niveluri. Acesta urmăreşte crearea condiţiilor de muncă mai favorabile şi acordarea de înlesniri şi avantaje pentru salariaţi. De asemenea, este foarte important de știut că, clauzele contractului colectiv de muncă au o valoare normativă, deoarece ele alcătuiesc un ”drept al muncii” propriu al celor care îl încheie. Astfel, în conformitate cu art. 30 alin. (2) şi art. 35 din Codul Muncii încheierea contractului colectiv de muncă nu este obligatorie, adică reprezintă o decizie facultativă pentru partenerii sociali. Încheierea unui CCM vă dă posibilitatea de a negocia cu angajatorul mai multe beneficii pentru angajați, cum ar fi: numarul de zile lucratoare sau de odihna, absente motivate la ziua de naștere a salariatului... Succese!