Oficierea casatoriei

Buna ziua, urmeaza sa ma inscriu la starea civila pe data de 21 septembrie, in aceasta perioada voi fi in concediu anual, am dreptul sa benefieciez de 3 zile de concediu suplimentar platit dupa expirarea concediului?

  • Nume: Ana
  • Data: 2018-08-15
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

Calcatinge Maria

Data: 2018-08-19

Concediul suplimentar se acorda în baza certificatului de căsătorie şi a cererii angajatului pentru acea perioada care este indicată în cerere. Conform Convenţiei colective (nivel naţional) nr. 2 din 9 iulie 2004 Art. 11. - La prezentarea actelor respective, salariaţii beneficiază de concediu suplimentar plătit pe motive familiale, exprimat în zile lucrătoare, în următoarele cazuri: - căsătoria salariatului - 3 zile; - căsătoria copilului salariatului - 1 zi; - înfierea copilului - 1 zi; - decesul părinţilor, socrilor, soţului (soţiei), copilului - 3 zile; - decesul fratelui/surorii; bunicului/bunicii - 1 zi; - părinţilor care au copii în clasele I şi II - 1 zi la începutul anului şcolar şi 1 zi la sfîrşitul anului şcolar; - încorporarea în rîndurile Armatei Naţionale a membrului familiei - 1 zi. Concediul menţionat se acordă strict în timpul survenirii evenimentului şi nu poate fi transferat în altă perioadă.