lege zi liberă 30 ani

Bună seara. Spuneţi-mi vă rog unde este stipulat în legislaţia RM că la împlinirea vârstei de 30 de ani angajatului i se acordă o zi liberă plătită?

  • Nume: Anonim
  • Data: 2019-09-09
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

CHIRNICNII Viorica

Data: 2019-09-21

Salutare. Conform art. 112 din Codul muncii al Republicii Moldova, „dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat pentru toţi salariaţii". Tuturor salariaţilor li se acordă anual un concediu de odihnă plătit, cu o durată minimă de 28 de zile calendaristice, cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare. In Contractul Colectiv de munca se poate include unele clauze ce nu se detin in codul muncii. Faptul ca angajatul implineste virsta de 30 ani nu-i da dreptul la zile adaugatoare la concediu.