Concediul pentru îngrijirea copilului

Bună ziua, In a. 2017 mi-am reluat activitatea parțial înainte fiind în concediu de îngrijire a copilului. Acum din cauza problemelor cu copilul as dori să-mi reiau concediul pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani de către copil. Este posibil acest lucru? Mulțumesc anticipat.

  • Имя: Аноним
  • Дата: 2018-07-11
  • 1

ОТВЕТЫ ПАРА-ЮРИСТОВ (1)

CHIRNICNII Viorica

Дата: 2018-07-16

Buna ziua. Conform Conventiei nr.2 din 09.07.2004 Art.7. – Atît concediul parţial plătit, cît şi cel suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului pot fi solicitate şi folosite integral sau pe părţi, în baza unei cereri scrise a salariatului, în orice timp, pînă cînd copilul împlineşte vîrsta de 3 şi, respectiv, 6 ani. În această perioadă, salariatul poate pleca în concediu sau reveni la serviciu ori de cîte ori are nevoie şi poate beneficia, în conformitate cu art.97 din Codul muncii, de timp de muncă parţial. În cazul în care salariatul aflat în unul dintre concediile pentru îngrijirea copilului doreşte să reînceapă munca înainte de expirarea termenului concediului, acesta va informa, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte, angajatorul în scris despre intenţia sa. Succese!