Concediere

Bună ziua! Daca doar o filiala a magazinului se închide , din motive că nu fac față cheltuielilor, angajații vor mai primi salariu pentru 3 luni după concediere?

  • Nume: Irina
  • Data: 2020-04-19
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

BEȚIȘOR Lucia

Data: 2020-04-21

Pentru a beneficia de această îndemnizație, este important să fie emis un ordin de concediere in legatură cu lichidarea unității și apoi angatii vor primi 3 luni salariul. Conform Codului muncii Articolul 184. Garanţii în caz de încetare a contractului individual de muncă (1) Angajatorul este obligat să preavizeze salariatul, prin ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre), sub semnătură, despre intenţia sa de a desface contractul individual de muncă încheiat pe o durată nedeterminată sau determinată, în următoarele termene: a) cu 2 luni înainte – în caz de concediere în legătură cu lichidarea unităţii sau încetarea activităţii angajatorului persoană fizică, reducerea numărului sau a statelor de personal la unitate (art.86 alin.(1) lit.b) şi c));