Concediere

Buna ziua,de profesie sunt profesoara ,am fost in concediu de maternitate din 2012 pina in mai 2018 ,in luna mai am fost la scoala sa revin la serviciu unde mi-au zis ca e sfirsit de an scolar si orele sunt impartite si la 1 septembrie o sami incep lucrul si sa scriu cerere din cont propriu pina pe 30 august,acuma am fost la scoala si-mi zice directorul adjunct ca nu are de unde sa-mi dea ore,nu poate sa ia de la alti profesori si sami dea mie,mia zis ca dupa 6 ani locul de munca se pierde.Ce drepturi am eu?

  • Nume: Tatiana
  • Data: 2018-08-22
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

HARTI Olesea

Data: 2018-08-31

Buna ziua Tatiana. În conformitate cu art. 126, alin. (1) din Codul muncii, În afară de concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, femeii i se acordă, în baza unei cereri scrise, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani(în cazul Dvs pînă la 6 ani), cu menţinerea locului de muncă (a funcţiei). În lipsa locului de muncă anterior (funcţiei anterioare), persoanelor menţionate li se acordă un alt loc de muncă echivalent (funcţie echivalentă). Astfel angajatorul Dvs nu are dreptul sa nu va primeasca inapoi la lucru.Pentru ca Dvs să nu mai fiţi considerată angajată există 2 posibilităţi de concediere fie la iniţiativa proprie fie la iniţiativa angajatorului. Pentru ca angajatorul să vă concedieze trebuie să fie temei legal, adică angajatorul nu poate să concedieze salariatul pur şi simplu din dorinţă, Acest temei legal se indică în ordinul de concediere. Ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) angajatorului cu privire la încetarea contractului individual de muncă trebuie să conţină referire la articolul, alineatul, punctul şi litera corespunzătoare din lege, acest ordin se poate contesta în judecată.