Politia ma inpune sa achit amenda de doua ori

Pe data de 15.11.18. la orele 17:55 sectoristul mea aplicat o amenda de 1000 lei shi mea scris sa achit 500 lei pina pe data de 19.11.18.pe data de 19.11.18 la orele 10:33 eu am efectuat achitarea in suma de 500 lei la oficiu postal din sat,astazi am fost anuntat de politzie ca trebue sa achit earasi aceasta amenda,le spun ca am achitat le demonstrez cecul atashat de acel proces verbal,insa ei spun ca eu am intirziat cu achitarea,ce sa fac acum?

  • Nume: Zimbitchii Vladimir Iurie
  • Data: 2019-02-08
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

Calcatinge Maria

Data: 2019-02-12

Bună ziua Vladimir! Conform Codului Contravențional art.34 punct.3 Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită ,dacă o plăteşte în cel mult 72 de ore din momentul stabilirii ei. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.Deci D-stră ați depășit 72 ore,respectiv trebuie să achitați diferența. Termenul limita cînd trebuia să achitați a fost 18.11.2019 ora 17.55.