Familia după divorț

In urma căsătoriei soțul a luat familia mea. Acum divortam, pot cere la divorț că soțul sa nu mai poarte familia mea? Care sunt șansele sa ramina in familia mea sau a lui. Depinde de ceva anume...sau doar de dorința lui.

  • Nume: Anonim
  • Data: 2020-02-10
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

MOCANU Eugenia

Data: 2020-02-11

Bună ziua, art. 46 din Legea nr. 100/2001, privind actele de stare civilă, prevede: Soţul care şi-a schimbat numele de familie la încheierea căsătoriei, luînd numele de familie al celuilalt soţ sau un nume de familie dublu prin conexare, are dreptul să-şi menţină acest nume şi după desfacerea căsătoriei sau să revină la numele de familie de pînă la căsătorie, indiferent de temeiurile desfacerii acesteia. Decizia sa el o va comunica în ziua întocmirii sau completării actului de divorţ.