Concediu de maternitate

Buna ziua ! Activez ca întreprinzător individual , sotia se afla la întreținerea sotului ,am dreptul la indemnizați de maternitate ? Si care sunt taxele ? Ms. anticipat!

  • Nume: Светослав Соколов
  • Data: 2019-02-04
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

Calcatinge Maria

Data: 2019-02-11

Bună ziua Svetoslav! Pentru ca soția să beneficieze de îndemnizație trebuie să aveți 3 ani staj cu venit asigurat.Vă adresați la CNAS pentru verificare cu buletinul.Iar calculele se fac conform hotărîrii de guvern nr.108 din 03.02.2005 privind aprobareaRegulamentului cu privire la condiţiile de stabilire, modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă art.67-70 .