Arvona/ avans

Daca se intoarce arvona/ avansul (nu stiu cum e corect) care a fost dat la o agentie imobiliara cu semnarea contractului intre ei si client, pe motiv ca persoana care cauta apartament in chirie refuza sa beneficieze de serviciul agentiei, dar a dat banii (arvona sau avans pentru chiria apartamentului, nu pentru serviciile agebtiei)??? Asta a fost nici o saptamana in urma... in contractul semnat, nimic nu este stipulat... Multumesc

  • Nume: Cumanova Vasilisa
  • Data: 2018-10-08
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

CECHINĂ Ruslan

Data: 2018-10-09

Buna ziua, in cazul in care in contrac nu este stipulat nimic, atunci se aplica norma legala care reglementeaza arvuna. Conform art. 631, 632, 633 al Codului Civil al RM ,,Arvuna este o suma de bani sau un alt bun pe care o parte contractantă o dă celeilalte părţi pentru a confirma încheierea contractului şi a-i garanta executarea. În caz de dubii, suma plătită este considerată avans. Înţelegerea cu privire la arvună trebuie să fie întocmită în scris.,, Dacă, pentru neexecutarea contractului, răspunde partea care a dat arvuna, aceasta rămîne celeilalte părţi. Dacă pentru neexecutarea contractului răspunde partea care a primit arvuna, ea este obligată să plătească celeilalte părţi dublul arvunei. In cazul cind dumneavoastra ati refuzat de serviciile agentiei nu ati respectat contractul, respectiv agentia are dreptul sa nu restitue arvuna.