Serviciul militar

Buna ziua, am o întrebare. Peste 1 luna împlinesc 18 ani, dar la momentul de față locuiesc în Belgia unde și îmi fac studiile. Din câte cunosc odată cu împlinirea majoratului pot primi o scrisoare privind serviciul militar. Care e procedura in cazul meu de a amâna serviciul in termen?

  • Nume: Rusu Cristian
  • Data: 2022-01-24
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

Baciu Nadejda

Data: 2022-01-24

Articolul 19. Scutirea de încorporare De încorporare în serviciul militar în termen se scutesc cetăţenii care: - sînt recunoscuţi, după starea sănătăţii, inapţi pentru serviciul militar în timp de pace; - au absolvit instituţii de învăţămînt superior; - nu au fost recrutaţi în serviciul militar în termen pînă la împlinirea vîrstei de 27 de ani; - satisfac serviciul de alternativă, serviciul militar prin contract sau serviciul în sistemul penitenciar al Ministerului Justiţiei; [Art.19 alineat modificat prin LP1431 din 28.12.00, MO8-10/25.01.01 art.27] - sînt domiciliaţi permanent în străinatate; - au fraţi ce sau pierdut viaţa sau au decedat în timpul satisfacerii serviciului militar în termen. Este scutit următorul frate care ar urma să fie încorporat. Recruţii care au dreptul să fie scutiţi de încorporare din motivul dat pot să nu exercite acest drept; - prin decizia instanţei judecătoreşti sînt condamnaţi la pedeapsă privativă de libertate, condamnaţi cu suspendarea pedepsei şi eliberaţi în mod condiţional din locurile de detenţiune urmînd să fie plasaţi în mod obligatoriu în cîmpul muncii; - au rang religios. De încorporare pentru pregătire militară obligatorie se scutesc cetăţenii care: - sînt recunoscuţi, după starea sănătăţii, ca inapţi pentru serviciu militar în timp de război şi scoşi din evidenţă militară; - satisfac serviciul de alternativă şi serviciul militar prin contract; - sînt domiciliaţi permanent în străinătate; - au rang religios. Articolul 20. Limita vîrstei de încorporare Recruţii care au pierdut motivul de amînare a încorporării,precum şi persoanele care nu au dreptul la amînarea încorporării şi nici temeiuri pentru a fi scutite de încorporare, şi care, din diferite motive, nu au fost încorporaţi în serviciul militar în termen (pregătire militară obligatorie) în termenele stabilite trebuie să fie încorporaţi pînă la împlinirea vîrstei de 27 de ani.