Se admite consumul de alcool în spațiul public în timp de o manifestare sau sărbătoare oarecare?

Așa o situație!) Întrun sat de anul nou, unde noul primar a organizat o sărbătoare de revilion, sa dansat sa cântat tot odată sa servit bucate și câte un păhărel de izvar cum sar spune vinișor iute și cald. Lumea a fost destul de calmă, nu sa bătut nimeni, conflicte sau provocări la dezbinarea ordinii publice nu sau produs. Totuși a doua zi primarul a primit avertizare cum că a fost preavizată că va fi sancționată de către poliție dacă va admite consumul de alcool (inclusiv izvarul)

  • Nume: Gheorghe
  • Data: 2024-01-18
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

Macari Tamara

Data: 2024-02-01

Buna ziua. În timpul sărbătorilor de iarnă nu este rău să sărbătorești cu un păhărel de izvar, dar nuștiu cît de corect este, ca primarul să organizeze așa manifestații, sărbători cu băuturi alcoolice, sunt sigură că la sărbătoarea dată au fost prezenți copii minori și adolescenci, care poate avea un impact negativ asupra stării lor emoționale, educaționale, Primarul este o persoană juridică. Legea interzice consumul de alcool in locuri publice, cum ar fi strazi, stadioane, scuaruri, mijloace de transport public sau alte locuri in care autoritaţile publice au interzis consumul de alcool. Consumarea in public a alcoolului se permite numai in cadrul punctelor de comert si de alimentaţie publica in care vanzarea porţionata a bauturilor spirtoase este autorizata de organul executiv al administratiei publice locale. La prima vedere,aceasta fapta este indicata in art. 91, cat şi in art. 355 din Codul contravenţional, la art. 355 este una speciala, in raport cu art. 91, ea indicand exact locurile in care consumul de alcool se pedepsește. Chiar daca o persoana a consumat alcool in locurile permise de lege, aceasta poate fi pedepsita daca apare in locuri publice in stare de ebrietate, in cazul in care persoana a pierdut capacitatea de a se misca de sine statator.