Mostenire

Buna seara. Socrii mei după divorț nu au partajat averea. Socrul decedat, cum poate soacra mea sa între in posesia de proprietar? Cei doi avind doi copii, unul din ei fiind declarat prin judecatata dispărut ( care la rindul sau are 2 copii minori)?

  • Nume: Lungu Ecaterina
  • Data: 2021-07-27
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

ILCO Nicolae

Data: 2021-07-30

Salutare Dacă ei sunt oficial divorțați atunci soacra Dvs. nu poate pretinde la partea fostului soț, nici chiar dacă ar fi fost indicată în testament (cu mici excepții), conform art. 2208, Codul Civil: Articolul 2208. Caducitatea dispoziției testamentare în folosul soțului (1) Dispoziția testamentară prin care testatorul l-a desemnat moștenitor pe soțul său este caducă în cazul în care căsătoria este nulă sau a fost desfăcută înaintea decesului testatorului. Se asimilează desfacerii căsătoriei cazul în care la momentul decesului testatorul depusese o acțiune de divorț, a recunoscut acțiunea în divorț depusă de celălalt soț sau a depus cerere de divorț conform legii. Aceeași regulă se aplică și în cazul în care testatorul putea cere nulitatea căsătoriei și a intentat o acțiune în acest sens. (2) Dispoziția testamentară nu este caducă dacă se prezumă că testatorul ar fi făcut-o și în condițiile indicate la alin. (1).  La moștenire pot pretinde doar copiii socrilor și copiii fiului declarat dispărut. Servus